گالری تصاویر
پیوندهای مهم

 
تجارت با برزیل

 جمهوری فدرال برزیل بزرگترین اقتصاد امریکا لاتین است و پنجمین کشور جهان از نظر وسعت و جمعیت محسوب می شود. بازار 193 میلیونی مصرف در این کشور در کنار رشد تقاضای مصرف و همچنین رشد طبقه متوسط موجب گردید که این کشور در سال 2011 رشد 5/7 درصد را در اقتصاد خود تجربه نماید ، اگرچه در سال 2012 عملکرد اقتصاد این کشور از نمایش خوبی برخوردار نبود و رشد زیر یک درصد را تجربه کرد  اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که این کشور مجددا در مسیر رشد فزاینده در سال های آینده قرار خواهد گرفت. برزیل در طول دهه گذشته با اتخاذ سیاست های اصولی در حوزه اقتصاد خود توانست ضمن کنترل نرخ تورم بی سابقه ، رشد اقتصادی را بهبود ببخشد ، با وجود این نرخ تورم بیش از 5 درصدی یکی از چالش های اساسی دولت فعلی برزیل در سال 2012 بوده است.  بزرگی و تنوع اقتصادی در این کشور یکی از عوامل مهم جذب سرمایه های خارجی در سال های اخیر بوده است.

برای شروع یک تجارت موفق در این کشور نیازمند دانش عمیق از محیط کار از جمله هزینه های صریح و ضمنی انجام کسب و کار هستیم . علاوه بر مواجهه با موانع تعرفه ای ، شرکت های خارجی اغلب با سیستم پیچیده گمرکی و طویل المدت برای خروج کالاها و روند طولانی برای اجرای حقوق مالکیت معنوی و قانون تجاری روبه رو هستند.این عوامل موجب شده که بانک جهانی رتبه بندی این کشور را از نظر سهولت انجام تجارت در رده 127 از 183 اقتصاد جهان قرار دهد. با این وجود عواملی نظیر بزرگی اقتصاد این کشور ، منابع غنی طبیعی و همچنین میزبانی جام جهانی 2014 و المپیک 2016 موجب گردیده تا همچنان به عنوان یک کشور جذاب در حوزه صادرات خارجی کشورهای دیگر تبدیل گردد. برخی از حوزه های اقتصادی این کشور در سال های اخیر رشد بالاتری را نسبت به استاندارد جهانی تجربه کرده اند که در این میان می توانیم به حوزه های حمل و نقل هوایی، مخابرات، نفت و گاز، معدن ، تاسیسات زیر بنایی نظیر ساخت جاده ها ، خطوط راه آهن، بنادر و فرودگاه ها اشاره نمائیم. سایر بخش هایی که می تواند زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و تجارت باشد را می توان در حوزه های زیر طبقه بندی نمود :

کشاورزی و تجهیزات مرتبط ، ساختمان و تاسیسات ، برق، فن آوری های زیست محیطی، انرژی هسته ای، خرده فروشی و حمل و نقل

طرح سرمایه گذاری 235 میلیارد دلاری شرکت پتروبراس با اتکا به منابع عظیم نفت و گاز در حوزه فلات قاره برزیل نیز یکی از مهمترین فرصت های سرمایه گذاری جهانی در طول سال های 2013 الی 2020 خواهد بود. در حال حاضر میزان ذخائر احتمالی نفت در حوزه Pre- salt برزیل بیش از 60 میلیارد بشکه تخمین زده می شود که این موضوع می تواند برزیل را در میان 10 کشور نخست تولیدکننده نفت در جهان قرار دهد. از سوی دیگر برزیل بدلیل نیاز فزاینده به رشد اقتصادی و متنوع کردن منابع انرژی ، می تواند یک کشور هدف در زمینه انرژی هسته ای باشد. درحال حاضر طرح ساخت چهار راکتورهسته ای  1000 مگاواتی در دستور کار دولت این کشور قرار دارد. برزیل همچنین یکی از بزرگترین بازارهای تکنولوژی مخابراتی را در اقتصادهای در حال ظهور دارا می باشد. پیش بینی می شود که بدلیل رشد فزاینده کاربران نهایی در این حوزه ، 134 میلیارد دلار جذب این بخش در سال های 2014 و 2015 شود. بیشترین سهم از این بخش با 72 درصد به تجهیزات مخابراتی و پس از آن با 3/13 درصد به خدمات مخابراتی و 9/11 درصد به سخت افزار کامپیوتری تعلق خواهد داشت. همچنین بدلیل رویدادهای مهم ورزشی جهانی و بین المللی در برزیل در چند سال آینده ، برزیل نیازمند سرمایه گذاری 106 میلیارد دلاری در حوزه تاسیسات زیربنایی خود خواهد بود.

 

برای فروش محصولات و خدمات خود در برزیل نیازمند عوامل زیر هستید :

استفاده از یک عامل کارگزار یا توزیع کننده ، ایجاد دفتر نمایندگی ، اخذ امتیاز ، بازاریابی مستقیم ، سرمایه گذاری مشترک ، فروش به دولت ، شبکه های توزیع و فروش ، فروش دانش فنی ، تجارت الکترونیک ،توسعه تجارت و تبلیغات ، قیمت گذاری ، خدمات پس از فروش قوی ، حفاظت از مالکیت معنوی خود ، استفاده از خدمات حرفه ای در محل ، آشنایی به زبان پرتغالی، آشنایی به شبکه های اطلاعاتی تجاری و اقتصادی در برزیل

همانطور که درپیش تر توضیح داده شد ، برزیل دارای بخش های متنوعی درحوزه اقتصادی و تجاری خود می باشد که برخی از آنها در طول های سال های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند. در زیر تلاش می شود که با اشاره مختصر به این حوزه ها، میزان جذب واردات در این بخش ها ارائه گردد :

 

 

بخش های پیشرو  در برزیل برای صادرات و سرمایه گذاری

تجهیزات کشاورزی ، هوا فضا، حمل و نقل هوایی ،فرودگاه ،فن آوری اطلاعات ، ارتباطات ، حمل و نقل، برق ، نفت و گاز ، ایمنی محیط کار ، فناوری های زیست محیطی ، معدن ، تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان و تاسیسات

 

1-   تجهیزات کشاورزی

شامل تراکتور ، کمباین ، لودر و ...

 

ارقام به میلیون دلار

سال 2009

سال 2010

سال 2011

وسعت کل بازار

369/6

465/6

788/6

تولید کل داخلی

799/6

303/5

568/5

صادرات

048/3

493/1

567/1

واردات به برزیل

618/2

655/2

787/2

منبع: انجمن ملی تولید کنندگان موتور و خودرو برزیل

 

برزیل دارای 13 کارخانه تولیدات صنعتی می باشد که7 کارخانه آن تولید کننده تجهیزات مربوط به کشاورزی است. اغلب شرکت های مهم بین المللی سازنده تجهیزات کشاورزی در برزیل دارای کارخانه هستند که بخشی از تولیدات خود را در بازارهای داخلی و حدود 56 درصد از آن را به بازارهای کشورهای آمریکای جنوبی صادر می کنند. مهمترین شرکت های در این حوزه عبارتند از :

Agco,Agrale,Caterpillar,JohnDeere,Komatsu,Valtra and CNH (Case, Fiat Allis and New Holland)

برزیل یکی از تولید کننده های اصلی انواع محصولات کشاورزی است و بزرگترین تولید کننده قهوه، نیشکر و پرتقال در جهان می باشد. این کشور همچنین دومین تولید کننده سویا، گوشت گاو ، مرغ ، برگ توتون ، موز  و مغزهای خوراکی و سومین تولید کننده ذرت، آناناس، فلفل و بادام هندی در جهان می باشد. به عبارت دیگر برزیل یکی از منابع مهم تولید محصولات کشاورزی در جهان می باشد و از معدود کشورهایی است که هنوز هم قادر به افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد. در حقیقت، برزیل بیشتر از هر کشور دیگری در جهان دارای زمین های کشاورزی استفاده نشده می باشد. این قدرت در بخش کشاورزی برزیل به معنای وجود تقاضای رو به رشد برای تجهیزات کشاورزی می باشد که این امر می تواند موجب ارتقاء کیفیت محصولات و کاهش هزینه ها گردد.

 

2-    هوافضا و حمل و نقل هوایی

 

ارقام به دلار

سال 2009

سال 2010

سال 2011

وسعت کل بازار

7/2 میلیارد

7/2 میلیارد

1/3 میلیارد

تولید کل داخلی

0/1 میلیون

2/1 میلیون

9/0 میلیون

صادرات

0/2 میلیارد

1/2 میلیارد

4/2 میلیارد

واردات به برزیل

8/1 میلیارد

2/1 میلیون

8/1 میلیارد

منابع: وزارت توسعه ، صنعت و تجارت برزیل ، شرکت Embraer ، انجمن صنایع هوا و فضا برزیل

 

برزیل پنجمین بازار بزرگ حمل و نقل هوایی در جهان را با بیش از 190 میلیون مسافر بالقوه در اختیار خود دارد. در سال های اخیر این بخش از صنعت برزیل شاهد رشد فوق العاده در تقاضا بوده است و پیش بینی می شود که با توجه به رویدادهای مهم ورزشی در این کشور طی سال های آینده ، تقاضا در این بخش افزایش قابل توجهی داشته باشد. به عنوان یک بازار حمل و نقل هوایی رو به گسترش و همچنین سازنده هواپیمای تجاری از سوی شرکت امبرائر ، برزیل یک وارد کننده مهم قطعات مربوط به صنعت هواپیماسازی نیز محسوب می شود.

 

 

 

3-    احداث فرودگاه

براساس طرح سرمایه گذاری دولت برزیل قرار است بین سال های 2012 الی 2015 حدود 3 میلیارد دلار در زمینه ساخت و یا گسترش 14 فرودگاه سرمایه گذاری گردد. این 14 فرودگاه در حال حاضر 87 درصد ترافیک هوایی برزیل را در اختیار خود دارند. شرکت فرودگاه های برزیل  Infraero  طرح های زیر را برای ساخت و توسعه فرودگاه های این کشور در دست اجرا دارد :

 

فرودگاه

مکان

عملیات

سرمایه گذاری به میلیون دلار

Guarulhos

سان پائولو

احداث ترمینال سوم و گسترش باند

717

Viracopos

کمپیناس

ساخت ترمینال جدید و آسفالت باند

436

Galeão

ریودوژانیرو

نوسازی ترمینال مسافربری

404

Confins

بلوهورزنچی

توسعه ترمینال مسافربری

240

JK

برازیلیا

توسعه ترمینال مسافربری و آسفالت باند

440

Salgado Filho

پورتوآلگره

توسعه ترمینال مسافربری و آسفالت باند

203

Afonso Pena

کوریچیبا

توسعه ترمینال مسافربری و آسفالت باند

42

Luis Eduardo

Magalhaes

سالوادور

بازسازی ترمینال مسافربری ، آسفالت باند و نوسازی برج مراقبت

26

Pinto Martins

فورتاآلزه

توسعه ترمینال مسافربری

164

Eduardo Gomes

ماناوس

توسعه ترمینال مسافربری

192

Marechal

Rondon

گویابا

بازسازی و توسعه ترمینال مسافربری

51

Guararapes

رسیف

برج مراقبت

11

 

منبع: www.infraero.gov.br

 

INFRAERO مصرف کننده نهایی و تامین کننده اصلی تجهیزات پشتیبانی فرودگاه های برزیل محسوب می شود که تمامی تجهیزات مورد نیاز خود را از طریق انتشار مناقصه عمومی دولتی که 15 الی 30 روز قبل از تاریخ برگزاری مناقصه می باشد ، مورد خرید قرار می دهد. در هر مناقصه باINFRAERO، سه عامل در تصمیم نهایی اثرگذار می باشد :

اول، شرکت کننده باید تمامی مستندات خود را به درستی و به زبان پرتغالی ارائه دهد.

دوم، شرکت کنندگان و خدمات و محصولات آنان باید استانداردهای کیفیت مربوط به شرکت فرودگاه های برزیل را برآورده سازند.

سوم ، زمانی که معیارهای اول و دوم محقق گردید ، شرکت INFRAERO در نهایت شرکتی را برنده مناقصه می نماید که قیمت کمتری ارائه داده و دارای نمایندگی در برزیل باشد.

 

4-    بخش فن آوری اطلاعات

برزیل پس از چین دومین بازار مصرف بزرگ جهان در حوزه فنآوری اطلاعات است . این کشور دارای متوازان ترین بخش های بازار فناوری اطلاعات در میان کشورهای عضو گروه BRICSاست . انتظار می رود که در سال 2014 بخش خدمات فناوری اطلاعات 4/15 درصد از کل هزینه های مرتبط با فناوری را در اختیار خود بگیرد

 

ارقام به میلیون دلار

سال 2009

سال 2010

سال 2011

وسعت کل بازار

931/19

551/22

194/24

تولید کل داخلی

340/17

620/19

797/20

صادرات

272

212

222

واردات به برزیل

736/1

381/2

523/2

منبع: Abinee  انجمن محصولات الکترونیکی برزیل

ارقام فوق نشان دهنده یک دورنمای بسیار مثبت برای برزیل است. طبیعتا سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات با  توجه به برگزاری جام جهانی فوتبال در سال 2014 و المپیک 2016 در برزیل روند رو به رشدی را در سال 2013 به خود خواهد دید و بر اساس برخی پیش بینی ها این حوزه رشدی معادل 7/16 درصد را در این سال خواهد داشت. برزیل همچنین پنجمین بازار مصرف کامپیوترهای شخصی درجهان محسوب می شود.سیاست تجاری برزیل دراین زمینه آشکارا به سمت تولید کامپیوترهای شخصی داخلی از طریق واردات قطعات و تجهیزات به داخل کشور و مونتاژ آن می باشد. به همین دلیل تعرفه واردات رایانه های شخصی بسیار بالاست و سرمایه گذاران و تولید کنندگان خارجی در این زمینه راهی جزء ایجاد تسهیلات ساخت و مونتاژ درداخل برزیل ندارند. از سوی دیگر سیاست دولت در برزیل در خصوص ارتقاء بودجه تحقیق و توسعه در زمینه تولید رایانه های شخصی موجب تشویق تولیدکنندگان داخلی به نوآوری در این صنعت شده است.

 

5-    تجهیزات مخابراتی و خدمات

برزیل در حال حاضر بزرگترین بازار مخابراتی در منطقه امریکا لاتین با بیش از 35٪ درآمد در این حوزه را در اختیار خود دارد. بخش خدمات در این صنعت بیشترین بازده را دارا می باشد. شرکت های بزرگ بین المللی نظیر نوکیا ، موتورولا ، نورتل و سیسکو در برزیل دارای کارخانه های تولیدی بوده و موجب شده تا بهترین زیرساخت مخابراتی در منطقه آمریکای جنوبی مربوط به برزیل باشد. درحال حاضر چشم انداز امیدوار کننده ای در افزایش تقاضا برای استفاده از پهنای باند بیشتر در برزیل با وجود برخی از چالش ها مشاهده می شود. کمبود زیرساخت ها در بخش خط تلفن ثابت و همچنین قیمت بالای پهنای باند ها دو چالش مهم در این زمینه محسوب می شوند.

 

ارقام به میلیون دلار

سال 2009

سال 2010

سال 2011

وسعت کل بازار

376/10

443/9

482/10

تولید کل داخلی

216/8

036/8

895/8

صادرات

701/1

382/1

520/1

واردات به برزیل

331/2

789/2

067/3

 

 

6-   حمل و نقل (به غیر از حمل و نقل هوایی)

زیرساخت های حمل و نقل برزیل با چالش های بسیاری روبرو است. جاده ها و بنادر این کشور نیاز شدیدی به نوسازی شبکه های خود دارند. متداولترین روش حمل و نقل در برزیل استفاده از کامیون و کامیونت می باشد.با وجود چندین رودخانه ها و آبراه در برزیل اما از این امکانات کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.البته منطقه آمازون در این خصوص یک استثناء است و تنها روش دسترسی به جزایر در این منطقه استفاده از رودخانه های این منطقه می باشد.

        شبکه ریلی در برزیل محدود و غیررقابتی است. تعدادی کمی از شهرهای برزیل متصل به شبکه راه آهن هستند. بیشتر شبکه حمل و نقل ریلی در این کشور منحصر به حمل بار خصوصا مواد معدنی شده است.دولت برزیل در سال 2007 طرحی را با عنوان طرح ملی لجستیک و حمل و نقل (PNLT) منتشر نمود که بر اساس آن برای کاهش هزنیه های تولید و افزایش بازده در حوزه  صادرات ، این کشور نیازمند سرمایه گذاری 220 میلیارد دلاری در شبکه ریلی خود بین سال های 2008 تا 2023 خواهد بود. آگاهی از نیاز به بهبود زیرساخت های حمل و نقل در زمان جام جهانی 2014 ، دولت برزیل را متعهد به صرف هزینه های میلیاردی برای بهبود سیستم حمل و نقل شهری خود در 12 شهر میزبان برگزاری بازی ها نموده است.

پیش بینی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل 2022-2010 (میلیارد دلار)

کل میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده در بخش حمل و نقل

220

اتوبان

113

راه آهن

73

راه های آبی

34

منبع: LCA بر اساس طرح سرمایه گذاری PNLT

 

7-    بخش برق

برزیل دهمین اپراتور برق در جهان است. صنعت برق برزیل تا حد زیادی در کنترل دولت می باشد. 40 درصد ظرفیت نیروگاه های برق برزیل در اختیار شرکت دولتی Eletrobras می باشد و 35 درصد دیگر در کنترل ایالت ها و 25 درصد دیگر به بخش خصوصی واگذار شده است. برزیل دارای 2324 پروژه برق عملیاتی با ظرفیت 496،111 مگاوات (MW) می باشد. سهم کل برق تولیدی برزیل از نیروگاه های این کشور در جدول زیر آمده است :

نوع واحد نیروگاهی

درصد تامین برق

آبی

19/67

گاز

31/10

نفت

46/5

سوخت های بیو

48/6

اتمی

68/1

ذغال سنگ

33/1

بادی

72/0

وارداتی از آرژانتین ، پاراگوئه ، ونزوئلا و اروگوئه

83/6

منبع: ANEEL سال 2011

 

در بخش های فرعی تولید برق، بهترین فرصت و چشم انداز فروش محصولات متعلق به تامین تجهیزات کنترلی جریان برق،یکسو کننده ها، مبدل ها ، ژنراتورها حراراتی ، خازن، مبدلهای حرارتی، توربین های گاز و بخار و قطعات مرتبط ، توربین های بادی بالاتر از 5/1 مگا وات می باشد. به میزان کمتر، تجهیزات مرتبط با انرژی خورشیدی نیز می تواند فرصت های را در اختیار شرکت های خارجی قرار دهد.

 

8-    بخش نفت و گاز

میزان ذخائر اثبات شده نفت و گاز در برزیل به ترتیب 99/13 میلیارد بشکه و 9/416 میلیارد متر مکعب می باشد ( مقام شانزدهم در تولید نفت و نهم در تولید گاز ). تحقیقات جدید نشان می دهد که فراتر از ذخائر اثبات شده نفت و گاز در این کشور ، چیزی در حدود 60 الی 80 میلیارد بشکه نفت در این کشور در حوزه Pre-salt وجود دارد. حدود 92 درصد از نفت استخراجی برزیل از حوزه فلات قاره می باشد که این موضوع به خوبی بر لزوم آگاهی و تخصص شرکت های خارجی علاقمند به کار در برزیل به دانش فعالیت در آبهای عمیق اشاره دارد. تحقیقات جدید در برزیل نشان می دهد که این کشور تا سال 2020 به میزان 400 میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز خود سرمایه گذاری خواهد کرد. این سرمایه گذاری ها بیشتر در حوزه های نوسازی پالایشگاه ها ، سکوهای نفتی ، افزایش راندمان تولید چاه های نفتی ، خرید نفت کش ها ،مخازن نگهداری و ... خواهد بود. بر اساس یک تحقیق صورت گرفته از سوی شرکت پتروبراس ، بهترین چشم انداز برای شرکت های خارجی در صنعت نفت و گاز برزیل در سال های آتی در حوزه های زیر خواهد بود :

تولید لوله با پوشش های آلیاژی ، توربو کمپرسور (6 تا 10 مگاوات) ، کابل های مهار پلی استر، سیستم های مهار، خطوط لوله حفاری،کابل های الکتریکی ، سیستم های کنترل برای چاه ، سیستم های اندازه گیری نفت و گاز ، سکوهای حفاری آب های عمیق ، مته های حفاری، ژنراتورهای  بخار ، سنسورهای زیر دریایی برای تجزیه و تحلیل آثار روغن در آب ، توربین های گازی ، فولادهای مخصوص (آلیاژها،  کرومی و ...) برای جلوگیری از خوردگی حاصل از نمک و H2S

در بخش پایین دستی (پالایشگاه ها و غیره) نیز فرصت هایی برای تامین کنندگان خارجی وجود دارد از جمله : راکتورهای HCC،دیگ های بخار با آلیاژهای مخصوص ،مبدلهای حرارتی ، پمپ هایAPI ، خدمات طراحی پایه

در حال حاضر شرکت های چند ملیتی نظیر

FMC Energy, Cooper Cameron, Marine/Oceaneering, National Oilwell Varco (NOV), Weatherford, GE Vetco Grey, the Swedish/Swiss ABB, the Norwegian Aker Kvaerner and the British B.J. Service

 

حضور قابل توجهی در برزیل دارند که اطلاعات بیشتر در مورد آنها را می توانید در وب  سایتwww.guiapetroleo.com.br مشاهده نمائید. همچنین در لینک www.onip.org.br می توانید اطلاعات قابل توجهی از شرکت های فعال برزیلی در این حوزه مشاهد نمائید.

با پایان پذیرفتن انحصار دولتی شرکت نفتی پتروبراس برزیل بر صنایع نفت و گاز این کشور در سال 1998 ، حدود 72 شرکت که بیش از نیمی از آن خارجی هستند وارد صنعت نفت و گاز این کشور شدند. از آنجاییکه شرکت پتروبراس عملا اپراتور اصلی در حوزه مهم نفتی Pre-salt  است لذا شرکت های خارجی برای ورود به این حوزه ناگزیز از ایجاد کنسرسیوم با این شرکت برزیلی هستند.در سال 2009، چین با اختصاص  10 میلیارد دلار خط اعتباری به پتروبراس در زمینه توسعه منابع نفتی منطقه فلات قاره، توانست هزینه های خود را از محل صادرات نفت برزیل کسب نماید. یکی از چالش های مهم مربوط به بازار نفت و گاز برزیل به موضوع رژیم نظارتی جدید در منطقه Pre-salt باز می گردد که در سال 2010 از سوی دولت لولا به تصویب رسید.به موجب این قانون نظارتی جدید ، شرکت بزریلی پتروبراس در کلیه مناقصات مربوط به این منطقه حضور خواهد داشت و حداقل سهم این شرکت از هر بلوک نفتی 30 درصد خواهد بود. در ضمن پتروبراس در کلیه حوزه های نفتی این منطقه به عنوان اپراتور اصلی خواهد بود. در موارد خاص نیز و بر اساس تصمیم شورای نظارت بر انرژی برزیل ، پتروبراس خارج از مناقصه اقدام به فعالیت در یک حوزه نفتی خواهد نمود که تا به امروز 29 درصد حضور پتروبراس در بلوک های این منطقه خارج از مناقصه بوده است.

 

 

 

9-    بخش معدن

ارقام به میلیون دلار

سال 2009

سال 2010

سال 2011

وسعت کل بازار

400/4

450/4

550/4

تولید کل داخلی

800/4

900/4

000/5

صادرات

750

800

830

واردات به برزیل

350

350

380

منبع : داده های آماری منابع تجاری و گزارش های مطبوعات.

       برزیل پنجمین کشور بزرگ تولید کننده مواد معدنی در جهان و یکی از بزرگترین بازار تجهیزات معدنی در جهان را به خود اختصاص داده است. . بخش معدن در برزیل از سال 2000 تا اواسط سال 2008 رکورد عجیبی از رشد را تجربه نمود اما از اواسط سال 2008 تا سال 2009 تقاضا برای مواد معدنی برزیل به ویژه سنگ آهن  بیش از 10٪ (در حجم)کاهش نشان داد.سال 2010  روند بهبود آهسته اما پیوسته ای در این صنعت رخ داد و سطح تولید برای بسیاری از مواد معدنی افزایش یافت. در سال های اخیر چین نقش بسیار مهمی در زمینه صنعت معدن برزیل ایفا نموده است و در حال حاضر بزرگترین وارد کننده سنگ آهن برزیل می باشد. بسیاری از پروژه های معدنی جدید در برزیل حاصل درآمد ناشی از صادارت سنگ آهن به چین می باشد. با این وجود هنوز پتانسیل های فراوانی برای توسعه این بخش از صنعت برزیل وجود دارد. مهمترین معادن برزیل عبارتند از :

سنگ آهن ،  بوکسیت ، طلا ، کائولن ، منگنز ، نیوبیوم ، کلرید پتاسیم ، کنسانتره فسفات ، روی ، سرب ، مس ، قلع ، نیکل ، اورانیوم ( کنسانتره U3O8) ، ذغال سنگ

برزیل همچنین یکی از بزرگترین واردکنندگان زغال سنگ متالورژی است که اساسا در صنعت فولاد این کشور استفاده می شود. این کشور در سال 2011 حدود 2 میلیارد دلار از این محصول از بازارهای جهانی به ویژه استرالیا ، آمریکا ، کانادا و آفریقای جنوبی خریداری کرده است. VALE بزرگ ترین شرکت معدنی برزیل است که سرمایه گذاری قابل توجهی در معادن استخراج ذغال سنگ استرالیا و موزامبیک در چهار سال گذشته داشته است. برزیل دارای بازار بسیار محدودی برای فروش ماشین آلات در حوزه معدن است زیرا بسیاری از شرکت های چند ملیتی قوی در این کشور دارای کارخانه هستند که نه تنها نیاز داخلی بلکه نیاز کشورهای منطقه آمریکای لاتین را تامین می کنند. به عنوان مثال، کاترپیلار یک کارخانه بزرگ در برزیل، با فروش کل بیش از 2 میلیارد دلار در سال ، بیش از 50 درصد محصولات ساخت خود را به سراسر جهان صادر می نماید. همین موضوع در مورد سایر شرکت های برتر جهان در حوزه معدن نیز مصداق داشته و اکثر شرکت های مهم نظیر

 

Cummins, P&H MinePro, Ingersoll Rand, GE, Goodyear, Terex, 3M, Eaton, ITT, Bucyrus Erie, Timken (US), Volvo, Scania Vabis, Tamrock, Sandvik, Asea Brown Bovery, Atlas Copco, SKF (Sweden), Case New Holland, Iveco, FIAT (Italy), Siemens, Liebherr, 43Schenk Process, Voith, Mercedes Benz, Wehr, Thyssen Krupp, Kuttner, Koch, MAN, Schaeffler (Germany), Michelin Tires, Alstom, Saint Gobain (France), Toshiba, NSK (Japan), Metso, Outokumpu (Finland), Orica (Australia), JCB (UK)

در برزیل کارخانه تولیدی و یا دارای شعبه فروش هستند. از سوی دیگر برخی از شرکت های برزیلی در سال های اخیر توسعه قابل توجهی در حوزه فناوری تامین لوازم و تجهیزات معدنی داشته اند که می توان به شرکت های نظیر

Randon، Villares، Bardella، Dedini، Jaraguá، Isomonte

 اشاره نمود. نمایشگاه تجاری Exposibram  یکی از مهمترین نمایشگاه های صنعت معدن در برزیل محسوب می شود که همه ساله در بلوهوریزونته و با حمایت موسسه معدنی IBRAM  وابسته به دولت برزیل برگزار می گردد.

مهمترین شرکت های معدنی در برزیل عبارتند از :

Vale,AngloAmerican,AngloGoldAshanti,MMX,Usiminas, CSN,Arcelormittal, Samarco, Votorantim, MRN

 

علاقمندان به تجارت با برزیل جهت مطالعه بیشتر می تواند به سایت های زیر مراجعه نمایند :

www.braziltradenet.gov.br

www.abemd.com.br/English/Default.aspx

www.inpi.gov.br

www.inpi.gov.b

www.portaldofranchising.com.br

www.anfavea.com.br

www.embraer.com.br

www.aiab.org.br

www.mdic.gov.br

www.anac.gov.br

www.petrobras.com.br/en/

www.abinee.org.br

www.telebrasil.org.br

www.anatel.gov.br

www.intermodal.com.br

www.mme.gov.br

www.aneel.gov.br

www.brasiloffshore.com/Eng/

www.otcbrasil.org/

www.ibp.org.br/main.asp

www.anp.gov.br

www.abese.org.br/

www.ibama.gov.br

www.abrelpe.org.br

www.abetre.org.br

www.exposibram.org.br

www.vale.com

www.ibram.org.br

www.inmetro.gov.br/english.

www.mdic.gov.br/

www.mdic.gov.br/sistemas_web/renai/

www.signuseditora.com.br

www.inthemine.com.br

www.abimaq.org.br

 

جهت آشنایی تعرفه واردات کالا به  برزیل می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید :

www.braziltradenet.gov.br

 

همچنین جهت آشنایی با فرآیند تکمیل فرم واردات کالا به برزیل به لینک زیر مراجعه فرمائید :

www.receita.fazenda.gov.br/aduana/siscomex/siscomex.htm

 

تعرفه کامل عوارض واردات کالا به برزیل را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمائید :

www.desenvolvimento.gov.br/sitio/interna/interna.php?area=5&menu=1848

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران