گالری تصاویر
پیوندهای مهم

 
اطلاعات کلی

 

معرفی جمهوری فدراتیو برزیل

نام کشور: جمهوری فدراتیو برزیل

نام بین المللی: Federative Republic of Brazil 

مساحت: 8514876599 کیلومتر مربع

جمعیت: 192 میلیون نفر

پایتخت: برازیلیا

دین رسمی: ندارد

زبان رسمی: پرتغالی

واحد پول: رئال

روز ملی: 7 سپتامبر

 برزیل بزرگترین کشور آمریکایی جنوبی و پنجمین کشور بزرگ جهان است. این کشور با جمعیت  192 میلیون نفر پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی  می باشد.

برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می‌گیرد، شرقی‌ترین کشور قاره آمریکاست و باکشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو،کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هم‌مرز است. در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد.

برزیل دارای زمین‌های کشاورزی وسیع و جنگل‌های استوایی است و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است.

برزیل در سال 1500 توسط دریانود پرتغالی پدرو آلوارس کابرال کشف شد و تا 1822 ( تاریخ رسمی استقلال) بعنوان مستعمره پرتغال بود. این کشور تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن می‌گویند. برزیل کشوری چندملتی است و جمعیت آن متشکل از نژادهای اروپایی، سرخ‌پوستان آمریکا، آفریقائیان و نیز آسیائیان است.۷۴ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ ترین کشور کاتولیک‌ جهان است. مذهب پروتستان و کلیساهای انجیلی در سال های اخیر رشد زیادی در این کشور یافته و بیش از 28 میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. همچنین  ۴/۷ درصد از جمعیت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌دین می‌دانند.روح‌گرایان نیز ۳/۱ درصد از جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند. مذاهب افریقایی از جمله کاندومبله، ماکومبا، و اومباندا نیز پیروانی را بویژه در ایالت باهیا که بزرگترین اجتماع سیاه و رنگین پوستان برزیلی است، دارند. امروزه جمعیت مسلمانان ساکن برزیل از مرز 5/1 میلیون نفر فراتر رفته که اکثریت این افراد لبنانی و سوری تبار هستند. جمعیت عرب ساکن برزیل نزدیک به 11 میلیون نفر است که بیشتر آنها میسحی می باشند. 

تعداد ایالت ها: 26 ایالت و یک ناحیه فدرال

تعداد شهرستان ها: 5565 

پرچم: شامل یک دایره آبی است که نماد آسمان پر ستاره است و یک نوار خمیده که بر روی آن شعار ملی نوشته شده است. هر یک از ستاره ها نماد یک ایالت برزیل بوده و ستاره تنها در پائین دایره آبی نماد ناحیه فدرال و پایتخت کشور است. این دایره آبی درون یک لوزی زرد قرار گرفته است که خود بر روی یک پس‌زمینه سبز دیده می‌شود. رنگ سبز زمینه نمادی از جنگل های آمازون است که بیش از 40 درصد آن در کشور برزیل قرار گرفته است. این پرچم برای اولین بار در ۱۹ نوامبر ۱۸۸۹ به رسمیت شناخته شد و به عنوان پرچم ملی ونشان ملی شناخته می‌شود.

 

شهرهای مهم:  برازیلیا، سانپائولو، ریو دوژانیرو،کوریچیبا، سالوادور، مانائوس و بلو اوریزنچی از جمله شهر های پرجمعیت و مهم برزیل محسوب می شوند.

ایالت ها:  ایالات های برزیل در نظام قانون‌گذاری، تامین اجتماعی دولتی و نظام مالیاتی دولتی و امور اقتصادی از استقلال عمل بالایی برخوردارند. رهبری دولت هر ایالت را فرماندار در اختیار دارد که توسط آرای عمومی برای یک دوره چهار ساله انتخاب شده و هر ایالت دارای یک مجلس ایالتی است که اعضای آن با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند. همچنین هر ایالت از یک نهاد قضایی ایالتی تحت عنوان دیوان ایالتی که بنوعی وظیفه قوه قضائیه در آن ایالات را عهده دار است برخوردار می باشد.

هر ایالت دارای شهرداری‌های خاص خود است که شهرداری‌ها نیز شورای قانون‌گذاری و شهردار خاص خود را دارند، که دارای استقلال بوده و از دولت فدرال و دولت ایالتی نیز مستقل هستند. شهرداران نیر همانند فرمانداران از طریق انتخابات و با رای مستقیم مردم انتخاب می شود. یک شهرداری ممکن است چندین شهرک را نیز در بر بگیرد، اما این شهرک‌ها فاقد دولتی مستقل هستند.

سیستم حکومتی : بر اساس قانون اساسی مصوب ۱۹۸۸، برزیل دارای یک نظام ریاست‌جمهوری فدرال، دموکراسی دارای نمایندگان و نظام جمهوری است، که در آن ریاست‌جمهوری برزیل هم‌زمان ریاست دولت و ریاست حکومت را در اختیار دارد. قدرت اجرایی اتحادیه توسط دولت اعمال شده، و ریاست آن را رئیس  جمهوری بر عهده دارد.  دوره ریاست جمهوری در برزیل چهار سال و رئیس جمهور و معاون وی از طریق انتخابات سراسری و با رای مستقیم مردم انتخاب می گردند و می‌تواند یک دوره مشابه دیگر نیز مجدداً به این سمت منصوب شوند.

کنگره ملی : قدرت قانون‌گذاری در اختیار کنگره ملی برزیل قرار دارد که از مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده‌است. نمایندگان مجلس نمایندگان برزیل 513 نفر است که بطور نسبی هر چهار سال یکبار از طریق برگزاری انتخابات قانونگذاری در سراسر کشور به این سمت منصوب می‌شوند. مجلس سنای فدرال برزیل دارای 81 سناتور است که هر ایالت بطور مساوی 3 سناتور را در این مجلس دارد. سناتورها برای دوره‌های هشت ساله به این سمت منصوب می‌شوند و در هر انتخابات سراسری همیشه نیمی از این افراد جابجا و یا مجدداً انتخاب می گردند. بر اساس روند معمول حقوقی قوه مجریه باید در قانونگذاری دخیل باشد، قوه مجریه می‌تواند قانون جدید را وتو کند، و از حق انحصاری ابتکار قانونگذاری در مسائلی خاص نیز برخوردار است. علاوه بر این، در صورت بروز شرایط اضطراری، قوه مجریه ممکن است اقدام به اتخاذ "تدابیر احتیاطی" کند، که دارای قدرت قانون بوده و باید بلافاصله به اجرا گذاشته شود. "تدابیر احتیاطی" برای ۱۲۰ روز به قدرت خود باقی بوده، مگر آنکه چنین تدابیری توسط کنگره لغو شود.

قوه قضائیه: قوه قضائیه کاملاً مستقل بوده و متشکل از سیستم قضائی فدرال برزیل و سپس در سطح هر ایالت نیز یک سیستم قضائی وجود دارد که از الگوی فدرال پیروی می کنند .عالی ترین مرجع قضایی در برزیل دیوان عالی فدرال است که متشکل از 11 قاضی عالی رتبه که با تائید مجلس سنا و حکم رئیس جمهور بطور مادام العمر تا رسیدن به سن اجباری بازنشستگی بر این سمت منصوب می گردند. در صورتیکه قضات دیوان عالی فدرال مرتکب جرمی شوند مجلس سنا به جرائم آنها رسیدگی خواهد کرد. از جمله وظائف مهم دیوان عالی فدرال رسیدگی به جرائم وزراء و رئیس جمهور و همچنین اعلام نظر در خصوص تطابق قوانین با قانون اساسی می باشد.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران